Aracı Kurum

Aracı Kurum Nedir?

Bir aracı kurum , müşteriler adına hisse senedi, tahvil, opsiyon ve diğer finansal ürünleri alıp satar . Birçok aracı kurum, kaynakları bir araya getirmenin ve en iyi hizmeti sunmanın bir yolu olarak bireysel aracıları işe alır. Buna ek olarak, birçok finansal hizmet şirketi, daha geniş hizmetlerinin bir parçası olarak aracı kurumlara da sahiptir.

Doğru aracı kurumu bulmak, başarılı bir finansal planın önemli bir parçası olabilir. Bir aracı kurumun ne olduğunu, sizin için neler yapabileceğini ve bir aracı kurum seçerken nelere dikkat etmeniz gerektiğini öğrenmek için okumaya devam edin.

metin, iç mekan, kişi, elektronik eşyalar içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Aracı Kurum Ne Yapar?

Bir aracı kurum, menkul kıymetlerin ve diğer finansal araçların alıcıları ve satıcıları arasında aracı görevi görür. Bir müşteri olarak, genellikle komisyoncuya hangi hisse senetlerinin alım satımını ve ne zaman alım satım yapacağını söylersiniz. Bazı durumlarda, aracı kurumlar, hangi hisse senetlerinin alınıp satılacağı, risklerin neler olduğu ve belirli işlemlerin yatırım portföyünüzü nasıl etkileyebileceği konusunda tavsiyelerde bulunarak standart aracılık rolünün ötesine geçer.

aracı kurumlar genellikle müşterilere yardımcı olmak için personel üzerinde birkaç bireysel komisyoncuya sahiptir. Bir komisyoncu olmadan, hisse senedi satın almak için çok sınırlı seçeneğiniz vardır, bu nedenle yatırım almanıza yardımcı olacak bir komisyoncuya ihtiyacınız olacaktır. Broker, hisse senetleri, tahviller ve yatırım fonları alıp satmanıza yardımcı olacak uygun eğitim ve lisanslara sahip bir kişidir. Brokerler, ihtiyaçlarını karşılayan yatırımları seçmelerini sağlamak için müşterilerle yakın çalışır.

Bir Aracı Kurum Nasıl Çalışır?

Aracı kurum, istediğiniz işlemleri gerçekleştirmek için borsalarla iletişim kurar. Bu hizmetler karşılığında sizden aracılık ücreti tahsil edilecektir. Bazı aracı kurumlar yıllık hesap bakım ücretleri talep etse de, bu genellikle ticaret bazındadır.

İşlem genellikle adınız, iletişim bilgileriniz ve banka bilgileriniz gibi standart bilgileri vereceğiniz bir aracılık hesabı açmayı içerir. Çoğu aracı kurum çevrimiçi bir hesap açmanıza izin verir, ancak bazı durumlarda şahsen bir hesap açmak için bir şubeyi ziyaret edebilirsiniz. Hangi hesap türünü açacağınıza da karar verebilirsiniz. Seçenekler arasında emeklilik dışı hesaplar, emeklilik hesapları, kolej tasarruf hesapları ve sağlık tasarruf hesapları yer alabilir.

Bir sonraki adım, başka bir aracı kurumdan bir banka havalesi, çek veya varlık transferi kullanarak hesaba fon sağlamaktır. Bundan sonra, hisse senedi, tahvil, yatırım fonu ve borsa yatırım fonu gibi yatırım türünü seçebilirsiniz.

Farklı türde aracı kurumlar mevcuttur, bu nedenle hangi türün ihtiyaçlarınıza en uygun olduğunu dikkatlice düşünmelisiniz. Daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin.

metin, kişi, insanlar, kalabalık içeren bir resim Açıklama otomatik olarak oluşturuldu

Tam Hizmet Aracılık Firması Nedir?

Tam hizmet aracı kurumları, yalnızca temel bilgilerden fazlasını sağlar. Sadece sizin için ticaret yapmakla kalmazlar, aynı zamanda vergi planlaması, araştırma, yatırım danışmanlığı ve emlak ve emeklilik planlamasını da içerebilecek bir dizi başka hizmet sunarlar. Tam hizmetli bir komisyonculuk, genellikle sizinle yüz yüze görüşebilecek ve özel koşullarınıza göre kişiselleştirilmiş tavsiyelerde bulunabilecek özel bir komisyoncuya sahip olacaktır.

Sundukları ek hizmetler nedeniyle, çoğu geleneksel tam hizmet aracı kurumu bir ücret, komisyon veya her ikisini birden talep eder. Normal hisse senedi siparişleri için işlem başına 20$’a kadar ücret alınabilir, ancak birçok komisyoncu tüm hizmetler için her şey dahil yıllık ücret ödediğiniz bir model benimsemiştir. Bu genellikle yönetim altındaki varlıkların yaklaşık %1 ila %2’sidir.

En iyi tam hizmet komisyonculuğu bile, zamanla önemli ölçüde artabilen ücretleri telafi etmek için sunduğu diğer hizmetlerde nihayetinde yeterli değer yaratmada başarısız olabilir. Öte yandan, iyi bir tam hizmet komisyonculuğunun zaman içinde size para kazandırmasının birçok yolu vardır. Bu genellikle vergilerinizi düşürmenize veya doğru yatırımları yapmanıza yardımcı olur. Yatırım portföyünüzün ne kadar karmaşık olduğunu veya olacağını ve tam hizmet aracılık ile aldığınız ek hizmetlerin buna değip değmeyeceğini düşünmek önemlidir.

İndirim Aracı Firması Nedir?

İndirim komisyonculuğu, tam hizmet komisyonculuğunun, genellikle alım satım yapmanın ötesinde pek bir şey yapmayan sade bir versiyonudur. Bu, servetinizi nasıl büyütebileceğinizi anlamanıza yardımcı olacak özel bir profesyonel ekip almadığınız anlamına gelebilir. Ancak, bu hizmet için genellikle daha düşük bir aracılık ücreti ödersiniz – genellikle sabit, işlem başına bir ücret.

Çoğu çevrimiçi aracı kurum , mümkün olan en düşük maliyetle yatırım yapmanız için size basit ve doğrudan bir yol sağlayan indirimli çeşitliliktedir. Düşük maliyetli bir indirim komisyonculuğu seçerek ve yatırım yapmak için kendin yap yaklaşımını benimseyerek ücretlerden önemli miktarda tasarruf edebilirsiniz, ancak bir profesyonel ekibin tavsiyesini ve planlamasını kaybedeceksiniz. Daha küçük bir hesabınız varsa veya basit, anlaşılır yatırımlar yapmayı düşünüyorsanız, bir indirim komisyonculuğu sizin için doğru olabilir.

 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu