Apolitik Ne Demek? **2022

Apolitik ne demek, partizan olmayan anlamına gelir, ancak bu ne anlama geliyor? Siyasi partilere kayıtsız olan biri için bir terim olarak duymuş olabilirsiniz. Bu terim, bir görevdeki bir grup askerin hikayesini anlatan Er Ryan’ı Kurtarmak gibi bir film başlığı ile uyumludur. Film bazı eleştirmenler tarafından apolitik olarak değerlendiriliyor ve bazıları filmin kötü olduğunu savunuyor.

Er Ryan’ı Kurtarmak Apolitiktir

Apolitik ne demek. Filmin kahramanı Er Ryan, klasik savaş filmi klişesinin, “birleşik grup”un en önemli örneğidir. Tipik bir dövüş filmi grubu, bir İtalyan, bir Yahudi, Brooklyn merkezli bir alaycı, dağda yaşayan bir keskin nişancı ve bir Ortabatılıdan oluşur. Ama Er Ryan’ı Kurtarmak grubu bu gereksinimleri neredeyse harfi harfine karşılıyor. Aynı şekilde karakterlerin kurgusal kimlikleri de tarihi karakter kimliklerine uygundur. Film aynı zamanda savaşın görünür işaretlerini yeniden üreterek savaş anlayışımıza da hitap ediyor. Filmin filme alınan savaş sahneleri, gerçek savaş kameramanları tarafından görülenlere benziyor, ancak bunlar aşırı belirlenmiş ve dolayımsız. Er Ryan’ı Kurtarmak da gerçek bir silah sesi içermiyor. Sonuç olarak, film savaşın insani maliyetini tasvir etmiyor. Ayrıca, düşmanın hayatını tasvir etmiyor, bu da onu daha az gerçekçi kılıyor.

Apolitik ne demek. Birçok savaş karşıtı film savaşın gerekli olduğunu ima etse de Er Ryan’ı Kurtarmak bu konuyu açıkça ele almıyor. Aksine, filmin ahlaki tartışması, savaşın insan hayatı açısından maliyetine odaklanıyor. Generaller hâlâ İç Savaş’taki meslektaşları gibi konuşsa da, sahadaki askerler duygularıyla gizlenmezler. Bunun yerine, milleti ve halkını savunan iyi vatanseverler olmaları beklenir. Bir savaş birliğinin en yaşlı üyesi olan Er James Ryan, sahilde beyaz haçların arasından yürüdü. Bu film, Vietnam savaşından sonra daha büyük bir kayıp duygusunu teşvik etmek için tasarlandı. Aynı zamanda ABD halkının savaş ahlakına olan inancını da test ediyor. Er Ryan’ı kurtarmak vatanseverliğin bir zaferi değil, düşmanla çatışan insanların tarihinin bir hatırasıdır. Er Ryan’ı Kurtarmak’ın mesajı savaş filmleri için alışılmadık bir mesaj değil. Filmdeki kahramanlar, düşmana karşı savaşırken bile misyon hedeflerini sorgular ve Amerikan ideallerine inanırlar. Bu film, insan ruhunu eylem halinde gösterir ve insanlara ilham vermek için kullanılabilir. Film oldukça başarılı bir savaş filmidir ve birçok insanı etkilemiştir. Sinemadaki savaş hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız Er Ryan’ı Kurtarmak’ı izlemeyi düşünün.

Apolitik ne demek. Film son derece politik. Filmin savaş sahneleri, görsel-işitsel retoriğin tüm kayıtlarından yoğun bir şekilde yararlanıyor. Savaş alanından fışkıran sular ve merceğe bulaşan kan fışkırmaları kamerayı görünür kılıyor. Film, yine de sinizmden yoksun değil. Yoğun bir film. Bir başyapıt değil ama savaş filmleri tarihine önemli bir katkı. Mesajı açık. Spielberg’in filmini yorumlamanın birçok yolu var. Film, savaşın yararsızlığı ve deneyimsiz askerleri ölüme göndermenin adaletsizliği hakkında güçlü bir savaş karşıtı ifadedir. Ancak, filmin politik belirsizlik anları var. Ama geçmişin özünü yakalayan, hem tarihi gerçekleri hem de kurgunun aşinalığını gün ışığına çıkaran bir film. Er Ryan’ı Kurtarmak buna harika bir örnek.

Tarafsızlık Tüm Siyasi Gruplara Karşı Kayıtsızlık

Apolitik ne demek. Gramsci’ye göre, partizan olmayanlar tüm siyasi hiziplere karşı kayıtsızdır, bu genellikle siyasetle uğraşmayanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Partizan olmayanlar siyasete kayıtsız olmasalar da, siyasi sürece dahil değiller. Bunu hatırlamak önemlidir çünkü partizan olmak taraf tutmak anlamına gelir ve taraf tutmak partizan olmayan bir kişinin işareti değildir.

Apolitik ne demek. Bazı araştırmalar, Latino’nun partizanlığının yaş ve sosyoekonomik durumla arttığını, ancak Latinlerin partizan olmama olasılığının daha yüksek olduğunu bulmuştur. Bu bulgular, Latino partizanlığının asimilasyon yoluyla sırayla geliştiği fikriyle tutarlıdır. Amerikan kültürüne asimilasyon, bir parti seçmeyi ve onunla özdeşleşmeyi içerir. Partizanlık, bazı insanların neden siyasi partilere katılmadığını anlamanın yararlı bir yolu olabilir.

Apolitik Olmak 

Apolitik ne demek. Apolitik olmak kötü değil ama yanlış. Bilgilenmeyi ve dahil olmayı milletimize borçluyuz. Bununla birlikte, kişisel ilişkiler söz konusu olduğunda hala apolitik olabiliriz. Bir ilişkide, politikadan ziyade karşılıklı ilgi, kabul ve güvene odaklanmak daha önemlidir. Ancak sosyal medyada söylediklerimize dikkat etmemiz gerekiyor.

Apolitik ne demek. Hayal kırıklığı apolitikliğin tam tersidir. Aslında hayal kırıklığı politik bir tavırdır. Kişinin siyasi işlere girmemesi gerektiğini ve en iyi ihtimalle bir tür eylemsizlik olduğunu savunuyor. Politika günlük yaşama nüfuz eder: ekonomik durumumuza göre mahallemizi seçeriz ve toplu taşıma kullanıp kullanmayacağımıza hükümetimiz karar verir. Birçok yönden siyasete girmekten başka seçeneğimiz yok.

Apolitik ne demek?

Apolitik ne demek. Gramsci’ye göre, partizan olmayanlar tüm siyasi hiziplere karşı kayıtsızdır, bu genellikle siyasetle uğraşmayanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Partizan olmayanlar siyasete kayıtsız olmasalar da, siyasi sürece dahil değiller. Bunu hatırlamak önemlidir çünkü partizan olmak taraf tutmak anlamına gelir ve taraf tutmak partizan olmayan bir kişinin işareti değildir.

Apolitik insan ne demek?

Gramsci’ye göre apolitik insan, partizan olmayanlar tüm siyasi hiziplere karşı kayıtsızdır, bu genellikle siyasetle uğraşmayanları tanımlamak için kullanılan bir terimdir. Partizan olmayanlar siyasete kayıtsız olmasalar da, siyasi sürece dahil değiller. Bunu hatırlamak önemlidir çünkü partizan olmak taraf tutmak anlamına gelir ve taraf tutmak partizan olmayan bir kişinin işareti değildir.

Apolitik kavram nedir?

1 : siyasi işlerle ilgilenmemek veya ilgilenmemek ayrıca : siyasete veya siyasi işlere karşı isteksiz olmak. 
2: siyasi önemi olmayan. 

Netbilgiler

Netbilgiler Özgün ve Faydalı Bilgiler İçeren Makaleler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu